Godišnji sastanak međunarodne mreže Arhus centara održan je u Beogradu 15. i 16. oktobra 2024. sa ciljem da okupi Arhus centre iz zemalja u kojima delujeMisija OEBS-a kako bi se podstaklo umrežavanje, podigli kapaciteti i razmenili primeri dobre prakse kada je u pitanju implementacija Arhuske konvencije i aktivnosti koje se tiču zaštite životne sredine.
Sastanak je organizovala Kancelarija koordinatora OEBS-a za ekonomske i ekološke aktivnosti (OCEEA) u saradnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji, uz podršku Ekonomske komisije Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE), Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije i Arhus centra Novi Beograd.
Ovo je bio prvi put da je Godišnji sastanak Arhus centara organizovan u Beogradu, i to uz podršku Arhus centra Novi Beograd. Na ceremoniji otvaranja, prisustvovalo je preko 70 učesnika:predstavnici Arhus centara, državnih institucija, ambasada, Delegacije EU u Srbiji, međunarodnih organizacija i organizacija civilnog društva.
Uloga Arhus centara u sprovođenju ključnih stubova Arhuske konvencije i Agende za održivi razvoj do 2030. godine bila je tema na otvaranju, dok je ostatak programa bio fokusiran na doprinosu centara implementaciji ciljevima održivog razvoja (SDG 16 „Mir, pravda i snažne institucije“), perspektivi uključivanja mladih i dece u donošenju odluka o životnoj sredini i rad Arhus centara, kao i važnost podizanja svesti o klimatskim promenama i ekološko obrazovanje.
„Jedinstvena uloga Arhus centara je u okupljanju različitih zainteresovanih strana, uključujući nacionalne i lokalne vlasti i građane“, rekao je ambasador Bakyt Dzhusupov, koordinator OEBS-ovih ekonomskih i ekoloških aktivnosti. „Oni su efikasni promoteri drugih multilateralnih sporazuma o životnoj sredini, kao što su ESPOO Konvencija o prekograničnom uticaju na životnu sredinu i UNECE Konvencija o vodama“, dodao je on.
Šef Misije OEBS-a u Srbiji, ambasador Jan Bratu, u svom uvodnom obraćanju istakao je sledeće: „Od kada je Srbija ratifikovala Arhusku konvenciju 2009. godine, ona je kamen temeljac napora Misije OEBS-a u Srbiji da promoviše upravljanje životnom sredinom. Misija će nastaviti da podržava Arhus centre kao ključne partnere u promovisanju dobrog upravljanja i angažovanja građana”.
„Arhus centri mogu pomoći vlastima u organizovanju obuka, sprovođenju konsultacija o hitnim izazovima u vezi sa klimatskim promenama i zaštitom životne sredine, prilagođavanju informacija potrebama dece i mladih, podržavanju njihovog uključivanja u donošenje odluka i promovisanju podizanja ekološke svesti i obrazovanja” istakao je Marko Keiner, direktor Odeljenja za životnu sredinu pri UN Ekonomskoj komisiji za Evropu.
Na panelu posvećenom uključivanju mladih u rad Arhus centara i njihovog uključivanja u donošenje odluka u procesima koji se tiču zaštite životne sredine, Tijana Ljubenović iz Mladih istraživača Srbije – Arhus centra Novi Beograd rekla je da je osnaživanje mladih u aktivnostima vezanim za životnu sredine, takođe, jedna od ključnih aktivnosti koje treba da sprovode Arhus centri. Osvrnula se na rezultate istraživanja koje je sprovela Mreža organizacija Zelena stolica i Krovna organizacija mladih Srbije, a tiču se informisanja i zainteresovanosti mladih o ekološkim temama.
“Kada je reč o najvećim ekološkim problemima u Srbiji, na prvom mestu su mladi istakli zagađenje vazduha (68 %), zatim klimatske promene (31 %) i gubitak biodiverziteta (26 %). Tri najčešća načina informisanja o životnoj sredini su društvene mreže, lokalni i nacionalni mediji. Međutim, na osnovu Alternativnog izveštaja o položaju i potrebama mladih u Republici Srbiji za 2024. koji je izradila Krovna organizacija mladih Srbije, uočava se pad interesovanja mladih za ekološke teme u odnosu na prethodne godine. Ovo je možda rezultat nepoverenja u institucije, jer su mnogi pokušaji i borbe za zaštitu životne sredine bili neuspešni, njihov glas je zanemaren i pozitivne promene u društvu nisu odmah vidljive. Ovi rezultati pokazuju da Arhus centri treba da promisle o novom pristupu mladima kako bi se mladi priključili radu Arhus centara, kao i da češće koriste društvene mreže za promociju stubova Arhuske konvencije i uključivanje mladih u procese donošenja odluka.” izjavila je Ljubenović.
Mreža Arhus centara u Srbiji je rasprostranjena u 5 gradova: Beograd, Niš, Novi Sad, Subotica i Kragujevac. Od 2010. godine ove organizacije rade na promociji Arhuske konvencije i edukaciji građana, državnih organa, pravosuđa i drugih zainteresovanih strana.